کروم، فایرفاکس و مایکروسافت اج؛ پیروز نبرد مرورگرها کدام است؟

در یکی دو سال گذشته مرورگر‌های فایرفاکس، کروم و مایکروسافت اج پیشرفت‌های چشمگیری داشتند. اما به نظر شما بهترین مرورگر کدام است؟ مقاله‌ی پیش رو ترجمه‌ای است از سایت venturebeat که به مقایسه‌ی این سه مرورگر پرداخته. با ما همراه باشید.

بیش از ۲۰ ماه است که از آخرین مقایسه‌ی مرورگر‌ها می‌گذرد و نتوانستیم انتظار برای مقایسه‌ی مجدد آن‌ها را دو ساله کنیم. گوگل کروم، فایرفاکس و مایکروسافت اج در یک سال و نیم گذشته پیشرفت‌های چشمگیری را پشت سر گذاشته‌اند و حالا جنگ مرورگر‌ها دوباره آغاز شده.

برای مقایسه‌ی عملکرد مرورگر‌های دسکتاپ نمی‌توان برنامه‌ای یافت که به طور قطع برتری مرورگری را اعلام کند. به همین دلیل ما از ۹ نرم افزار بنچمارک مختلف برای بررسی مرورگر‌ها استفاده کردیم. لازم به ذکر است که در این مقایسه‌ها از سیستم عامل ویندوز استفاده شده است.

آماده سازی میدان نبرد
بر خلاف آزمایشات گذشته این بار از لپ تاپ سرفیس استفاده می‌کنیم (Intel Core i5-7200U، 8GB Ram، 256GB SSD). دلیل این انتخاب استفاده‌ی عموم مردم از لپتاپ‌هاست و همچنین کامپیوتر قبلی که از آن استفاده کرده بودیم دیگر حالا بسیار قدیمی محسوب می‌شود.

در ابتدا یک پارتیشن ۱۰۰ گیگابایتی از هارد را به نصب ویندوز ۱۰ پرو (۶۴ بیت) اختصاص دادیم. مرورگر‌ها را دانلود و آخرین به روزرسانی‌های ویندوز را نصب کردیم. سپس با ۹ ابزار بنچمارک که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید آزمایشات مربوط به مرورگر‌ها را آغاز کردیم.

در حین این آزمایش آخرین نسخه‌های مرورگر‌ها نصب شده بود: کروم ۶۷، فایرفاکس ۶۱ و مایکروسافت اج ۴۲.

لطفا به یاد داشته باشید که اگر بخواهید آزمایشات گفته شده را خودتان انجام دهید، ممکن است اعداد دریافتی از ابزار بنچمارک متفاوت باشد چرا که از کامپیوتر دیگری استفاده می‌کنید. ممکن است به طور دقیق اعداد یکسانی دریافت نکنید اما احتمالا نتیجه‌ی نهایی تفاوتی با آزمایش ما نخواهد داشت.

بهترین مرورگر کدام است؟
سرانجام به بخشی رسیدیم که منتظرش بودید. مجددا یادآوری می‌کنیم که مقدار دقیق اعداد مهم نیستند. چیزی که مهم است نتیجه‌ی مقایسه‌ی بین مرورگرهاست.

در گالری جدول نتایج مربوط به هر تست را مشاهده خواهید کرد.

بنچمارک SunSpider
ابتدا به سراغ SunSpider رفتیم. ابزاری برای بنچمارک گرفتن از اجرای کد‌های جاوا اسکریپت در مرورگر‌ها و یکی از قدیمی ترین ابزار‌های موجود. در این ابزار عدد کمتر نشان دهنده‌ی عملکرد بهتر است.

کروم شروع خوبی داشت.

فایرفاکس کمی ضعیف عمل کرد.

اما مایکروسافت اج بهترین بود.

این آزمایش یکی از قدیمی ترین تست‌ها به شمار می‌رود. اما دلیل این که همچنان از آن استفاده کردیم این بود که به نظر می‌رسد با گذشت زمان همه‌ی مرورگر‌ها عملکرد ضعیف تری از خود به جا می‌گذارند. اما رتبه بندی مرورگر‌ها یکسان باقی ماند. نتایج نهایی را در عکس زیر مشاهده می‌کنید:

بنچمارک Octane
ابزار بعدی که برای تست مرورگر‌ها از آن استفاده کردیم، Octane نام دارد. Octane ابزاری برای بنچمارک گرفتن از مرورگر‌هاست که توسط گوگل ایجاد شده. ما از آخرین نسخه‌ی آن یعنی ۲.۰ استفاده کردیم. در این آزمایش عدد بزرگتر، نشان دهنده‌ی عملکرد بهتر است.

کروم شروع فوق العاده‌ای داشت.

فایرفاکس به رقیبی جدی برای کروم تبدیل نشد و مایکروسافت اج ضعیف ترین عملکر را داشت.

با توجه به اینکه Octane ساخته‌ی گوگل است، انتظاری جز برنده بودن کروم نداشتیم. البته در همین بنچمارک و در چند سال گذشته، مایکروسافت اج کروم را شکست می‌داد. اما این بار چنین اتفاقی نیفتاد.

بنچمارک Kraken
ابزار بعدی برای بنچمارک Kraken نام دارد که توسط موزیلا ساخته شده. ما از آخرین نسخه‌ی آن یعنی ۱.۱ استفاده کردیم. در این بنچمارک عدد کوچکتر نشان دهنده‌ی عملکرد بهتر است.

کروم عملکرد بسیار ضعیفی داشت.

فایرفاکس کمی بهتر بود.

مایکروسافت اج از کروم بهتر ولی همچنان ضعیف تر از فایرفاکس بود.

Kraken ابزاری است که توسط موزیلا ساخته شده و طبق انتظار فایرفاکس در آن عملکرد بهتری داشت. اما موضوع جالب این است که رقابت این مرورگر‌ها بسیار نزدیک به هم است و تا به اینجا رقابت بسیار نزدیکی در جریان است. نتایج تست گذشته را می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید:

بنچمارک JetStream
آزمایش بعدی توسط JetStream انجام شد که محصولی است از اپل. ما از آخرین نسخه‌ی موجود ۱.۱ استفاده کردیم.

کروم عملکرد مناسبی داشت.

فایرفاکس بهتر بود.

مایکروسافت اج بهترین عملکرد را به اجرا گذاشت.

از نظر JetStream بهترین مرورگر در این آزمایش مایکروسافت اج خواهد بود و به نظر می‌رسد اج همچنان به خوبی از پس بنچمارک‌های اپل بر می‌آید.

بنچمارک MotionMark
ابزار بنچمارک بعدی که در این نبرد عملکرد این سه مرورگر را مقایسه کرد، MotionMark بود. در این آزمایش عدد بزرگتر نشان دهنده‌ی عملکر بهتر است.

کروم عملکرد مناسبی داشت:

فایرفاکس باز هم عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت:

اما مایکروسافت اج، با عملکردی خیره کننده هر دو مرورگر قبلی را کنار زد و بهترین عملکرد را داشت:

این ابزار از بقیه‌ی ابزار‌هایی که مور استفاده قرار گرفته بودند زمان بیشتری می‌برد و نتایج نشان دهنده‌ی پیروزی قدرتمندانه‌ی مایکروسافت اج هستند. در شکل زیر می‌توانید نتیجه‌ی نهایی را مشاهده کنید:

بنچمارک Speedometer
ابزار بعدی Speedometer بود که به بررسی عملکرد مرورگر‌ها می‌پردازد. ما از نسخه‌ی ۱.۰ استفاده کردیم. در این آزمایش عدد بالاتر نشان دهنده‌ی عملکرد مطلوب تر است.

کروم شروعی طوفانی داشت.

فایرفاکس کار سختی در غلبه بر کروم داشت و عملکرد به مراتب ضعیف تری را از خود به نمایش گذاشت و مایکروسافت اج هم ضعیف ترین عملکرد را به خود اختصاص داد.

این بنچمارک، که نشان دهنده‌ی عملکرد مرورگر‌ها در انجام متوالی کار‌هایی یکسان بود، به وضوح نشان داد که کروم بهترین مرورگر در امر تکرار عملیات یکسان است. نتایج نهایی در عکس زیر مشخص است:

بنچمارک Basemark
ابزار بعدی که به سراغ آن رفتیم Basemark بود. Basemark از جدید ترین ویژگی‌ها و استاندارد‌های به روز وب استفاده می‌کند. ما از نسخه‌ی ۳.۰ استفاده کردیم. در این بنچمارک عدد بالاتر نشان دهنده‌ی عملکرد مطلوب تر است.

کروم شروعی فوق العاده داشت.

فایرفاکس نتوانست خود را به کروم نزدیک کند.

و در نهایت مایکروسافت اج به خاطر محدودیت‌های WebGL 2.0 حتی نتوانست آزمایش را به اتمام برساند.

این بنچمارک هم نشان دهنده‌ی پیروزی قدرتمندانه‌ی کروم است.

بنچمارک WebXPRT
ابزار بعدی WebXPRT نام دارد که به آزمایش کد‌های HTML5 و جاوا اسکریپت در مرورگر‌ها می‌پردازد. این ابزار ساخته‌ی Principled Technologies است و ما از نسخه‌ی ۳ آن استفاده کردیم. عدد بالاتر نشان دهنده‌ی عملکرد بهتر است.

کروم شروع مطلوبی داشت.

فایرفاکس گوی سبقت را ربود.

و مایکروسافت اج ضعیف ترین عملکرد را داشت.

در سال‌های گذشته WebXPRT تغییرات زیادی را تجربه کرده است و به نظر می‌رسد فایرفاکس این بار بهترین مرورگر این آزمایش لقب خواهد گرفت.

بنچمارک HTML5Test
ابزار HTML5Test همانطور که از نامش پیداست به تست کد‌های HTML5 اجرا شده در مرورگر‌ها می‌پردازد. متوجه نسخه‌ی مورد استفاده از این ابزار نشدیم، اما بهترین نمره ۵۵۵ است و مشخص است که عدد بزرگتر به معنای عملکرد بهتر مرورگرهاست.

کروم عملکرد فوق العاده‌ای داشت که نشان از علاقه‌ی زیادش به HTML5 است.

فایرفاکس هم عملکرد خوبی داشت. اما نه به اندازه‌ی کروم.

مایکروسافت اج هم با اختلافی بسیار ناچیز در رده‌ی سوم قرار گرفت.

هیچکدام از این مرورگر‌ها بهترین نمره را دریافت نکردند. اما گوگل کروم بهترین مرورگر در این آزمایش لقب گرفت. در سال‌های گذشته مایکروسافت اج بیشترین پیشرفت را در این تست داشت. البته این موضوع به این خاطر است که این مرورگر فاصله‌ی زیادی با فایرفاکس و کروم داشت و حالا با اینکه بهتر شده اما همچنان برای رسیدن به کروم راه درازی در پیش دارد.

آخرین آزمایش هم نشان دهنده‌ی برتری بی چون و چرای گوگل کروم بود.

جمع بندی
با توجه به آزمایشاتی که انجام شد به نظر می‌رسد که گوگل کروم همچنان در صدر این سه مرورگر قرار داشته باشد. البته نباید فراموش کنیم که عملکرد هر سه مرورگر فوق العاده بود و این آزمایش‌ها به تنهایی نشان دهنده‌ی بهترین مرورگر نخواهند بود.

تا مدتی که یکی از این سه مرورگر را مورد استفاده قرار می‌دهید می‌توانید مطمئن باشید تجربه‌ای مطلوب خواهید داشت. قطعا جای زیادی برای پیشرفت مرورگر‌ها وجود دارد اما کروم، فایرفاکس و مایکروسافت اج هر سه انتخاب مناسبی برای استفاده از اینترنت هستند.