ریدایرکت کردن وب سایت در Cpanel

اشاره دو URL به یک وب سایت ، یک راه خوب برای هدایت ترافیک به سایت شما از چندین نام دامنه متفاوت است. شما می‌توانید این کار را به دو روش انجام دهید. راه اول این است که یکی از URL ها را  به دامنه اصلی خود ریدایرکت یا هدایت کنید. راه دوم نیز این است که یک دامنه جانشین یا Alias برای آن ایجاد کرده و سپس این دامنه جانشین، محتوای دامین هاست شده را نمایش دهد. برای آشنایی با جزئیات ریدایرکت کردن وب سایت در Cpanel پیشنهاد می‌کنیم با دانشنامه امن سرور همراه شوید.
ریدایرکت کردن وب سایت چیست؟
هنگامی که کاربران یک آدرس را در قسمت آدرس بار مرورگر خود وارد کنند و بعد از آن به وب سایت دیگر (URL دیگر) هدایت شوند، ریدایرکت کردن رخ داده است. مثلا هنگامی که شما برای کسب و کار خود یک وب سایت جدید راه اندازی می‌کنید، ولی کاربران و مشتریان قدیمی شما هنوز نام دامنه قدیمی را به یاد دارند و ممکن است آن را در مرورگر خود وارد کنند، بهتر است که آدرس قدیمی وب سایت را روی آدرس جدید وب سایت ریدایرکت کنید. به این ترتیب وقتی کاربرانی که شما را با آدرس قبلی وب سایت‌تان می‌شناسند، آن آدرس را در مرورگر خود وارد کنند به صورت اتوماتیک به وب سایت جدید راهنمایی می‌شوند.
یکی دیگر از مواقعی که لازم است تا از ریدایرکت کردن وب سایت استفاده کنیم این است که یکی از صفحات وب سایت ما دارای یک URL طولانی است و ما می‌خواهیم که لینک آن صفحه را با یک URL کوتاه‌تر نمایش دهیم. در چنین حالتی برای آن صفحه یک URL کوتاه درست می‌کنیم که کاربران با کلیک کردن روی آن یا با وارد کردن آن در آدرس بار به همان صفحه اما با URL طولانی هدایت می‌شوند.
چگونه در سی پنل یک ریدایرکت ایجاد کنیم؟
برای این کار در صفحه اصلی اینترفیس سیپنل و از بخش Domains روی گزینه Redirects کلیک کنید. یا اینکه می‌توانید عبارت Redirect را در کادر جستجوی صفحه اصلی سیپنل وارد کنید تا به این بخش هدایت شوید. حال با استفاده از دستورالعمل‌های موجود می‌توانید یک ریدایرکت در سیپنل ایجاد کنید.
(cPanel >> Home >> Domains >> Redirects)
  1. در این صفحه از منوی Type نوع ریدایرکت را مشخص می‌کنیم.
  • ردایرکت ۳۰۱ یا دائمی (Permanent)
  • ریدایرکت ۳۰۲ یا موقت (Temporary)
  1. نام دامنه‌ای که می‌خواهید آن را ریدایرکت کنید از منو انتخاب کنید. اگر هم می‌خواهید که این دستور را روی تمام دامنه‌هایی که با اکانت Cpanel خود مدیریت می‌کنید، اجرا کنید، گزینهAll Public Domains را دست نخورده باقی بگذارید.
  2. در کادری که در ادامه منوی انتخاب دامنه می‌آید باقی آدرس را پس از علامت فوروارد اسلش تایپ کنید. مثلا اگر می‌خواهید آدرس http://example.com/directory.file.html را ریدایرکت کنید باید به این شکل عمل کنید که پس از انتخاب دامنه example.com از منوی دامنه‌ها باید در کادر مربوطه ادامه آدرس را به صورت directory.file.html/ وارد کنید.
  3. در کادر redirects to نیز باید آدرس وب سایتی که می‌خواهید کاربران به آن هدایت شوند را وارد کنید. توجه داشته باشید که آدرس باید به صورت کامل و همراه با پروتکل وارد شود. مانند //:http://, https://, or ftp.
  4. در گام پنجم یکی از سه گزینه زیر را انتخاب کنید
گزینه اول: .Only redirect with www
با انتخاب این گزینه تنها کاربرانی که در URL خود پیش از نام دامنه از پیشوند www. استفاده کرده باشند، ریدایرکت می‌شوند.
گزینه دوم: .Redirect with or without www
در این حالت صرف نظر از اینکه کاربران در URL خود پیشوند .www را وارد کرده باشند یا نه، به آدرس جدید ریدایرکت می‌شوند.
گزینه سوم: .Do Not Redirect www
این گزینه درست بر خلاف گزینه اول کار می‌کند و کاربرانی را که از پیشوند .www قبل از نام دامنه در URL استفاده کرده باشند را به آدرس جدید هدایت نمی‌کند.
  1. اگر می‌خواهید که تمام فایل‌ها را با همان نامی که دارند از یک دایرکتوری به دایکتوری جدید ریدایرکت کنید، گزینه Wildcard Redirect را انتخاب کنید.
به عنوان مثال اگر برای ریدایرکت example1.com به example.com گزینه Wildcard Redirect را انتخاب کنید، آنگاه کاربرانی که می‌خواهند http://example1.com/pic.jpg را مشاهده کنند به http://example.com/pic.jpg هدایت می‌شوند و به این فایل دسترسی پیدا می‌کنند.
  1. روی Add کیک کنید
برای تست ریدایرکت کردن وب سایت روی لینکی که در جدول Current Redirects ایجاد شده است کلیک کنید. اگر پیکربندی این کار را به درستی انجام داده باشید، با کلیلک بر روی این لینک به URL مقصد هدایت می‌شوید.